Viac o joge

O joge

Mnohé by sa dalo napísať o joge. Na tomto mieste by sme radi uviedli niekoľko myšlienok k tejto rozsiahlej tématike.

Joga v minulosti
Na úvod je vhodné uviesť, že v Indii, kde joga vznikla, sú dodnes známe aj cesty jogy ako jnana-joga (joga poznania a rozlišovania), karma-joga (joga nesebeckého konania), bhakti-joga (joga uctivej odovzdanosti životu), pre ktoré je skôr charakteristický postoj k určitým oblastiam života, snažia sa o dokonalosť, majstrovstvo v určitej oblasti života.

Horeuvedené cesty jogy vôbec nepoznajú fyzické cvičenie, t.j. "jogu", resp. "cvičenie jogy" v našom, západnom ponímaní. Dodnes môžme v Indii počut o jogínoch, ktorí pritom nikdy necvičili fyzické cviky - ásany, t.j. jogu ako ju mi dnes poznáme. Ciele jogy v minulosti boli určite iné ako sú naše dnes. Joga skôr hľadala poznanie života, niekedy sa preto jogou zaoberajúci ľudia vložili intenzívne do života (cesta karma- a bhakti-jogy), inokedy hľadali odpovede na základné otázky života a jeho poznanie v tichu a ústraní, na okraji spoločnosti, hlboko v tichých horách (jnana-joga). Na rôznych cestách teda hľadali skutočnú podstatu života.

Joga v západnom svete dnes
V poslednom období joga na Západe dostáva skôr miesto v tej časti života, kde sa staráme o svoje zdravie. O fyzické zdravie - telesné, ale aj o psychické. Ako jedna z možností ako stráviť voľný čas a urobiť niečo pre svoje telo. A tiež dušu, alebo psychické zdravie. V súvislosti s jogou sa väčšinou hovorí aj o nabití sa energiou, o načerpaní nových síl, o získaní novej sily do života a podobne. Tiež o uvoľnení, oddýchnutí, celkovej harmonizácii.

Harmonónia tela a duše - to je dobre známe slovné spojenie používané v spojitosti s jogou. Na otázku ako tento stav nastáva, ako sa to udeje sú rôzne odpovede. napríklad odpoveď môže znieť: "Len riadne cvič a uvidíš!" Alebo odpoveď môže byť trochu technickejšia: "Natiahnutím a rozhýbaním sa tela, hlavne chrbtice, sa odblokujú, uvoľnia energetické dráhy, centrá a tak sa môže životná energia opäť rozprúdiť, ..."

Autor: Vlado Wagner, november 2010

 

Pridané súbory: 

Generuje redakčný systém Drupal | Vytvorili: CoolStranky.sk