Skip to main content

Veronika Sorentíny

umelkyňa a jogová učiteľka

Vo vzdelávaní budem viesť časti ásanovej praxe, o estetike a umeleckom výraze ásan a koncentračné cvičenia.

Vediem už svoje vlastné kurzy jogy a viem, aké je nápomocné, keď im ako učitelia jogy dobre rozumieme. Ešte mám v živej pamäti, aké ťažké to vie byť na začiatku, keď som ešte nenaštudovala určitý cvik a stojac pred účastníkmi kurzu mi chýbalo, či vypadlo určité slovíčko, či slovné spojenie.

Preto vnímam, že je veľmi potrebné venovať sa slovnému vyjadreniu podstaty cviku. Naučiť sa, aké slová, gestá a skice použiť pri vedení ásan počas hodín jogy, ako demonštrovať ásany účastníkom a na čo sa zamerať pri vedení lekcií jogy. Toto všetko budeme spolu rozpracovávať napríklad aj pri kreslení ásan.

Rada cvičím rôzne ásany, no moje obľúbené sú najmä záklony. Podľa mňa je v nich možné ešte intenzívnejšie zažívať pekné pohybovo-umelecké procesy. Pri zohľadnení zopár drobností je pre mnohých ľudí ľahko dostupné prežívanie tejto šírky a slobodného priestoru. Tieto detaily vás rada naučím.

veronika-sorentiny

Témy, ktorým sa budeme spolu venovať:

Vo vzdelávaní budem viesť umelecké bloky. Jednotlivé ásany, ich podstatu, obsah a charakter budeme spoznávať vcelku netradičnou formou, cez pozorovanie a následné kreslenie. Ide vlastne o istú formu koncentračných a meditačných jogových cvičení.

Rozvíjame tak cit pre formu, výraz, typickú dynamiku jednotlivých cvikov. Joga v tomto podaní má veľa spoločného s umením.

Študovala som kreslenie a je to jedna z foriem, ako spoznať podstatu určitého fenoménu. Na druhej strane je kreslenie aj istou formou vlastného vyjadrenia, prinesenia určitej idei do uskutočnenia. V rozvoji týchto ľudských schopností vás rada podporím. 

,,Rozvoj duševnej krásy a jej vonkajšie, umelecko- estetické  vyjadrenie.”