Hlavnou témou piateho, májového vzdelávacieho víkendu za učiteľov jogy, bola náuka o čakrách. Čakry, alebo inak povedané centrá, je veľmi zaujímavá a zároveň podstatná téma pre budúceho lektora jogy. Po dvoch predchádzajúcich online vzdelávacích víkendoch (v marci a apríli) bolo osobné stretnutie na chate v lone krásnej prírody o to cennejšie. Živé stretnutie, inšpiratívne formovanie ásan a samotná téma boli veľmi prínosné.

krajina s lesom

Samotné okolie pôsobí ozdravne

 

Aby sme pochopili, kam čakry zaradiť, začali sme tým, že sme si pripomenuli základné rozdelenie trojčlánkovej bytosti človeka:

  • Duch – rovina ideí, inšpirácií, zdroj inšpirácií
  • Duša – vedomie a cítenia
  • Telo – hmota, fyzické telo

Človek, ktorý má hĺbavé otázky, ako napr. odkiaľ pochádza, čo je jeho poslanie, túži spoznať podstatu života a jeho duša sa chce rozpínať vyššie do duchovnej sféry, kde chce dobre rozpoznať rovinu inšpirácií a ideí a preniesť ju do uskutočnenia cez fyzické telo.

Takýmto rozpínaním vedomia sa stáva život bohatším a človek múdrejším.

Podľa tradičnej indickej náuky, má človek v tele dráhy, ktoré sa volajú Nádi. V joge sa uvádza, že v ľudskom tele je približne 72 000 Nádí. Hlavná je Sušumna nádí, ktorá prechádza stredom chrbtice (približne v oblasti miechy) od kostrče po temeno hlavy. Ďalšie dve tiež podstatné sú Ida (ľavá – mesačná) a Pingala (pravá – slnečná).

Tieto dráhy sa v ľudskom tele pretínajú v čakrách – energetických centrách. Slovo čakra sa dá preložiť ako kruh, koleso alebo tiež ako lotosový kvet (s rôznymi počtami lupeňov, väčšinou párne). Čakry sú z pohľadu tradičnej náuky v rovine energetických – životných síl človeka. Všeobecne je známych sedem hlavných čakier, ktoré sa popisujú zdola nahor pozdĺž celej chrbtice.

V dávnej Indii spôsob sebarealizácie spočíval v tom, že dospelý človek začne spirituálnu prax od prvého po siedme centrum, zdola nahor. Jogín, askét žijúci v horách, dospel k osvieteniu prísnymi očistnými technikami. Zvyčajne však nemal smerovanie k odovzdaniu poznania ďalej.

Rovina energetických síl tzv. prána sa nachádza  medzi rovinou duše a fyzickým telom. Energia však nie je veľmi konkrétna.

Predstavili sme si nový pojem z pohľadu integrálnej jogy Hlboký duševný región.

Duša má mnoho vrstiev, na povrchu sú napr. sympatie a antipatie, radosť a žiaľ alebo aj rôzne prejavy emócií. V samotnej hĺbke duše je však stav mimo polaritný, nachádzajú sa tam hlbšie cítenia, či už pravdy, alebo potreby po poznaní.

Hlboký duševný región je oblasť duše, ktorá má svoje kvality a človek ich túži spoznávať a rozvíjať. Kvality duše sa dajú opísať napríklad aj vlastnosťami, ktoré sú spojené s jednotlivými regiónmi. Hlboký duševný región sa dá v určitej analógii priradiť k siedmim čakrám.

Čakry ich umiestnenie a kvality:

  • Saharsrára – na vrchu hlavy – sloboda myšlienky
  • Adžná čakra – oblasť čela tzv. tretieho oka – koncentrácia
  • Višuddha čakra –  v krčnej oblasti štítnej žľazy – odvaha
  • Anaháta čakra – oblasť srdca – srdečnosť
  • Manipúra čakra – oblasť solar plexu – cieľavedomosť
  • Svádhistána čakra – pod pupkom – dôvera
  • Múladhara čakra – v oblasti kostrče – rozhodnosť

V rámci integrálneho pohľadu jogy spájame čakry s duševnými oblasťami alebo kvalitami, ktoré chceme prebádať, spoznávať a rozvinúť. Tieto kvality túžia po rozpínaní a zdokonalení. Tu začíname od štvrtého regiónu nachádzajúceho sa v srdci, ten je centrovaný v strede medzi troma vrchnými a troma spodnými. Pokračujeme cez tretí do piateho, naspäť dole cez druhý do šiesteho a cez prvý do najvrchnejšieho siedmeho.

Táto forma zodpovedá viac dnešnému človeku. Dá sa integrovať prostredníctvom cvičení a vhodných obsahov, podporovať rozvinutie hlbších cítení a rozvoj vedomia, duševných síl myslenia, cítenia a vôle.

 

Pred výdatnými raňajkami sme sa zahriali v stoji na rukách.

 

výdatné raňajky

 

Zdravá výživa tiež patrí k joge a zdravému životnému štýlu a o tom sme sa presvedčili pred každým home-made jedlom malou prednáškou. Domáci špaldový chlieb v kombinácii s bio maslom, opraženými slnečnicovými semiačkami s rozmarínom a ostatnými dobrotami nám dodali silu na teoretickú a aj praktickú časť dňa. Mňam!

 

relax počas cvičenia vonku

 

Počasie nám v sobotu doprialo aj cvičenie vonku a cez prestávku bol čas aj na krátky relax.

 

strieľanie z luku

 

Na záver dňa sme mali možnosť novej výzvy v podobe strieľania z luku, kde sme si znova predcvičili „pevný postoj, otvorený hrudník a koncentráciu“.

Už teraz sa teším na ďalší vzdelávací víkend s novou zaujímavou témou.

 

Jana Blažíčková, študentka vzdelávania lektorov jogy, jún 2020

Pin It on Pinterest