Vinohrady, maringotka, umenie: Deň otvorených dverí s Ásanou

Deň otvorených dverí Akadémie Ásana sa už stáva každoročnou tradíciou. Tento rok sa po prvýkrát konal vo svätojurských vinohradoch. Bol v tom zámer. Pod rukami jogového učiteľa Vlada Wagnera sa niekoľko posledných mesiacov formovalo dielo Maringotka s dušou. A nastal ten správny čas, aby tento projekt uzrel svetlo sveta :-).

Bola som tam. v centre diania. S fotoaparátom v rukách. Plná očakávaní.

Vinohrady sa postupne naplnili ľuďmi. Prišli priatelia, rodina, známi, ale aj neznámi. Všetkých však prepájala spoločná túžba prežiť nedeľné popoludnie v príjemnej spoločnosti. S dychberúcimi výhľadmi na mesto Svätý Jur. Zopár priateľských rozhovorov a nikto už viac nebol neznámy.

Po uvítaní Vlado predstavil svoje dielo. Na vzdialenosť pár metrov bolo vidieť jeho isktričky v očiach, keď o nej rozprával. Tentokrát však nie o svojej manželke Silvii. Ale o maringotke. Maringotke s dušou. Niet sa čomu čudovať. Vložil do nej kus seba.

 

“Duša človeka potrebuje zažívať harmóniu, súvis, rozvíjať sa a učiť sa. Preto pri koncipovaní priestoru kladieme dôraz na zákonitosti duševného života, pričom vychádzame z princípov posvätnej geometrie.”

Vladimír Wagner

A ako vznikol tento nevšedný projekt?

Ako to už u človeka býva zvykom, ak nechce stagnovať, potrebuje nové výzvy. Niečo budovať. Tvoriť. U Vlada sa idea vytvoriť neopakovateľný priestor formovala roky. Priestor netvorí náhodne. Vkladá doň svoje poznatky z oblasti posvätnej geometrie, ktorá súvisí práve s jogou. S jogou je zas úzko spojený pojem duša. A posvätná geometria je “nástroj”, ako urobiť z obyčajného priestoru priestor, s ktorým bude duša človeka zažívať súvis. Ten sa prejaví vo forme pocitov ako harmónia, pokoj.

A pýtate sa, ako dokáže jeden jogový učiteľ, pôvodom z Petržalky, skonštruovať  maringotku s pridanou hodnotou? 

Vlado je vyštudovaný stavebný inžinier. Ale klasickej stavarine sa nevenuje už roky. Avšak stále v ňom tieto dávne väzby driemu. Takže kúpil príves a začal. K tomu pár šikovných kamarátov a o pár mesiacov bolo dielo na svete. Dnes nám o celom procese porozprával. Bola aj diskusia. A žiadna otázka nezostala bez odpovede :-).

Na rad prišla hostina.

K podujatiu tohto typu patrí aj dobré jedlo. Dobré je však slabé slovo na to, čo sa nazhromaždilo na prestretom stole vo viniciach :-). Základ tvoril, ako je už každoročne zvykom, celozrnný špaldový chlieb, ktorý Vlado so Silviou pečú v priestoroch svojho domova. Každý z hostí však priniesol niečo svoje. Od seba pre iných. A tak sa na stole vytvorila pestrosť farieb, chutí a vôní. Nátierky, koláče, vegetariánske fašírky a čo záhradka dala. Tak sme sa pohostili.

Hudba, spev a “tanec”.

Ostatné zmysly však neostali skrátka. Po chuti prišiel na rad zrak a sluch. Nasledujúca hodinka sa niesla v znamení hudby, spevu a tanca. Nebol to však tanec tradičný. Bol to súbor umelecko-estetických diel v podobe ásan (jogových pozícií). Absolventi štúdia jogy spolu so Silviou a Vladom predviedli niečo, čo sa len tak nevidí. V každej jogovej pozícii, ktorú spoločne vyformovali, bolo možné vnímať, čo práve duša zažíva.

“Umenie je večné, jeho formy sa menia.”

Rudolf Steiner

Učiteľka Silvia nás na chvíľu zobrala do svojho sveta. Sveta hudby. Vinohradmi sa niesli tóny sitary. Tento hudobný nástroj je súčasťou jej života už niekoľko rokov. Zaujímavosťou je, že ju už roky vyučuje učiteľ priamo z Indie. To je dôkaz starého známeho: ak sa chce, dá sa všetko. Pokojne mať aj učiteľa na druhej strane zemegule :-). Tento netradičný nástroj sprevádzal spev mantier v sanskrite. Pokojný hlas absolventky jogy Simonky rozochvel dušu každého hosťa.

Talentovaná Kristínka Janičkovičová nám na violončele zahrala známu pieseň Hallelujah. Ak človek privrel oči, tak sa na pár chvíľ ocitol v koncertnej sále. Ťahavé tóny tejto nádhernej skladby, podvečerný vetrík vo vlasoch. Romantika. Nezabudnuteľný zážitok.

 

Deň otvorených dverí s Ásanou na Vinohradoch

Čas na odchod.

Bolo čarovné pozorovať odchádzajúcich ľudí. Úsmev na tvári. Radosť. Pokoj. A duša naplnená inšpiráciami. Bol to hodnotný nedeľný podvečer.

A kto stál za týmto podujatím?

Joga je téma, ktorá na Slovensku rezonuje čoraz viac. Akadémia Ásana patrí ku špičke toho, čo človeku môže jogová škola ponúknuť. Smerovanie tejto školy, ktoré je na slovenskej pôde neopakovateľné, sa stáva čoraz vyhľadávanejším. Vychádza predovšetkým zo snahy priblížiť bohatstvo tradičnej indickej jogovej kultúry modernému človeku dnešnej európskej spoločnosti. Uponáhľanému Európanovi má čo povedať :-).

Akadémia Ásana = manželský pár zo Svätého Jura.

Silvia a Vlado. Sú to ľudia, ktorých chcete poznať a mať ich vo svojej blízkosti. Vedia vás posunúť a obohatiť. Majú všetky tie kvality, ktoré sa od učiteľa jogy očakávajú. A oni tým, čo učia, aj skutočne žijú.

 

Katka Prelovszká, študentka vzdelávania lektorov jogy a asistentka – kreatívna pravá ruka, august 2020.

 

Pin It on Pinterest