Joga cviky pre začiatočníkov na samostatné cvičenie

Utanásana v preklade znamená “intenzívne natiahnutie”. Tento cvik naťahuje zadné stehenné svalstvo a pri správnom cvičení posilňuje spodnú, krížovú časť chrbtice. Tiež podnecuje procesy látkovej premeny, keďže pre dosiahnutie pekného a ďalekého predklonu je potrebné značné stiahnutie v spodnej časti chrbta.

Ak sa podarí docieliť to, že pri jeho cvičení cítime pocit akoby “vychádzania von zo seba”, ktorý je skombinovaný so silnou kontrakciou, stiahnutím v krížoch, väčšinou, aj napriek omínaniu zadných stehien cítime radosť a istú mieru oslobodenia. Počas cvičenia tohto intenzívneho predklonu by sme mali neustále zachovávať pozíciu pokojného pozorovateľa voči telesným nepohodlným pocitom.

Sústredenie a vykĺzavanie

Počas tohto cviku je zaujímavé, keď sa vám podarí harmonicky spojiť dve polarity:

  • sústredenie, sťahovanie v spodnej časti chrbta
  • a vysúvanie v strednej a hornej časti tela.

Toto ladné spojenie polarít zvyčajne pôsobí duševne upokojujúco. Dokonca, s trochou cviku, sa naučíme aj prekračovať pomyselný prah, hranicu, na ktorej sa telo v prvých momentoch zastaví. Vtedy sa vieme chopiť novej aktivity a dospieť tak z uponáhľaného kĺzania po povrchu k novej hĺbke prežívania a nasadenia.

Platí tu isté špecifické, polaritné pravidlo: čím lepšie sa podarí vykĺzavanie, tým ľahšie nastane scentrovanie v krížoch a naopak. Toto oživenie vnútorného, duševného prežívania, cítenia počas cviku napríklad pôsobí odbúravajúco na vnútorný nahromadený stres z bežného dňa.

Benefity a zdravotné pôsobenie cviku

Po fyzickej stránke cvik posilňuje spodný chrbát, oblasť krížov. Zvýšeným telesným zapojením v spodnej a strednej časti trupu je tiež podnecovaná látkové premena. Nasadenie a spevnenie v tejto časti tela opäť umožní uvoľnenie hornej časti trupu – krk plecia, trapézy.

Vzhľadom na ďaleký predklon ide aj o prvú formu prevrátenej polohy a teda horná časť je lepšie prekrvená, čo pôsobí osviežujúco na myseľ a vedomie.

Želáme vám radosť pri formovaní tohto ďalekého a hlbokého predklonu.

 

Pin It on Pinterest