Joga cviky pre začiatočníkov na samostatné cvičenie

Ardha Matsyendrasana, alebo aj polovičná Matjsendrova polohy, či Matsjendrov sed, je intenzívna torzia, sed s výkrutom chrbtice. V tomto videu môžete získať cenné podnety ako cvičiť túto klasickú jogovú pozíciu. Ak cvičíte sami ráno alebo večer doma, prípadne ak máte možnosť “home-office”, vrelo odporúčame zaradiť do cvičenia aj tento cvik.

Hlava bdie nad ostatnou časťou tela

Sed s výkrutom je ideálny cvik na vyjadrenie duševnej kvality, ktorú je možné popísať nasledovne: mentálny nadhľad myslenia nad ostatným telom. Z celkového výrazu cviku by malo byť zrejmé, že hlava spočíva v múdrom nadhľade nad telom. Telo nezasahuje do myšlienkového života.

Zo zdravotnej stránky aj tento cvik pôsobí priaznivo na orgány brušnej dutiny, pretože telesne nastáva ich silné stlačenie a tým lepšie prekrvenie a prúdenie fyziologických tekutín. Ak sa mu venujete s dôrazom na hore uvádzaný mentálny myšlienkový nadhľad a presné telesné formy, podnecujete tým aj aktivitu hypofýzu. Tá riadi väčšinu hormonálnych procesov v tele a teda nepriamo prispievate k správnemu usporiadaniu aj v tomto smere.

Joga cviky na usedený a stuhnutý chrbát

Zmienky hodným zdravotným pôsobením je aj aktívna torzia, výkrut chrbtice, ktorá podobne ako iné formy pohybu podporuje výživu platničiek chrbtice. Ak pri výkrute dbáte na aktívne vzpriamovanie chrbta, cvik by mal viesť k zmierňovaniu bolestí chrbta a odstráneniu celkovej stuhnutosti tela.

Počas cvičenia vám želáme dostatok formotvornej mentálnej sily a spolupracujúce telo :).

 

Pin It on Pinterest