Vrschikasana – v angličtine scorpion pose, v slovenčine vršcikásana – škorpión, je skôr pokročilou ásanou hatha jogy. V tomto videu sa môžete naučiť, na čo dbať a ako zotrvať v tejto vzdušnej, akoby beztiažovej jogovej pozícii.

Vzdušný, nadpozemský životný pocit a škorpión

Pre nás, dospelých a zdravých ľudí, býva charakteristické, že vieme byť na jednej strane vysoko aktívni a tvoriví, na druhej strane aj kľudní a centrovaní.

Inak povedané, v živote dokážeme prepájať dve veľké životné polarity: duševný pohyb, aktivitu a vnútorný kľud, sústredenie. Výsledkom je značná ľahkosť a vzdušný životný pocit aj napriek vysokej miere pracovného zaťaženia.

K takýmto duševným a duchovným možnostiam a schopnostiam zvyčajne nedospejeme náhodne, ale spájajú sa s výraznou schopnosťou myslenia, tvorenia si predstáv a konceptov.

Naše kroky a životné rozhodnutia nie sú náhodné, ale dobre naplánované. Sú to odvážne “posuny”. Skoky do neznáma. Nekomplikovaný pohyb smerom k novej, ešte nepoznanej, len tušenej realite. Pre naše okolie sa to môže javiť nesplniteľne, niekedy až nadpozemsky. A dokonca často tieto naše skoky nevyjdú na prvýkrát.

Prečo cvičiť škorpióna?

V cviku škorpión môžeme trénovať práve vyššie spomenuté vlastnosti a schopnosti. Odvážny, dobre naplánovaný skok a zotrvanie vo vzdušnom priestore a ľahkosti.

Ak sa venujeme tomuto cviku dlhšiu dobu, aj vy vyššom veku (napríklad po 40-ke), rozvíjame životný pocit ľahkosti, vzdušnosti a nekomplikovanosti, ako to bežne vidíme skôr u mladých ľudí.

Telo so svojou váhou (občas až „ťažobou“) ustupuje do úzadia. Už neraz som na svojich kurzoch jogy zažil, že ľudom akoby nanovo vstúpil do očí život.

Ľahké nohy a veľa odvahy pre skok prajeme :).

 

Pin It on Pinterest