Video návod na samostatné cvičenie jogy doma

Medzi základné cviky jogy – jogové ásany patrí aj stoj na hlave, širšásana. Vo videu nižšie vám prinášame návod krok po kroku k tejto jogovej ásane.

Ak už máte zvládnuté základy jogy a zdravotný stav vám to dovoľuje (nemáte zvýšený krvný tlak, či problémy s krčnou chrbticou), zacvičte si tento elegatný a koncentráciu podporujúci cvik.

Joga ako umenie: telo vyjadruje ideu

Cvičenie jogy môže byť vnímané aj ako jedna z foriem pohybového umenia. V umení sa umelec sa rozhodne pre jednu ideu a tú sa snaží umelecky vyjadriť. Maliar na plátno, sochár do kameňa. No a v joge je to prostredníctvom tela.

V tomto videu som sa umelecko-estetickým spôsobom snažil vyjadriť ideu, že vedomie človeka jasne vedie a formuje telo. V tomto prípade do priamej vertikálnej línie.

Stoj na hlave by svojim výrazom mohol mať charakter premysleného a dobre uváženého konania. V ideálnom prípade by telo malo vyjadrovať práve túto myšlienku.

Duševné vlastnosti spojené s týmto cvikom, ako koncentrácia, bdelé a vedúce myslenie, nadhľad a uvážené konanie, sú vlastnosti, ktoré je v náuke o čakrách možné pripradiť k 6. čakre, v sanskrte adžňá čakra.

Veľa úspechov so stojom na hlave.

 

Pin It on Pinterest