Kde získať úvodné základy jogy?

Kurz jogy, joga vonku, videá s cvičením jogy na internete alebo knihy o joge? Kde sa dozvedieť to podstatné a dôležité na úvod? Podľa môjho názoru vie kvalitné základy jogy ponúknuť hlavne kurz jogy, ktorý ideálne trvá niekoľko mesiacov. Takýto joga kurz umožní, že na jednej strane vás inštruktor jogy, ktorý kurz vedie, bližšie spozná, vie vám poradiť a usmerniť. A na druhej strane zasa vy ako účastník lepšie preniknete k podstate a zapamätáte si dôležité prvky.

Je riešením cvičenie jogy doma?

Mnoho ľudí, kým príde na kurz jogy, tak cvičí jogu doma. Napríklad podľa knihy o joge. A stále viac ľudí ľudí dnes cvičí jogu podľa videí na internete. Respektíve sa už rozbiehajú aj online kurzy jogy.

Táto forma pre cvičenie jogy však má aj svoje mínusy. Najväčším je, že nedostanete reálnu spätnú väzbu a dlhšiu dobu môžete robiť niektoré chyby, nezdravé pohyby a polohy.

Kde všade sa cvičí joga?

Joga sa dnes cvičí v yoga houseyoga studio, či existuje aj pomenovanie škola jogy. Častokrát je to aj fitness centrum. Joga alebo inak aj yoga sa často objavuje aj vedľa cvičení ako sú pilates, jumping, aerobik, či zumba. Jogu majú v ponuke aj priestory tipu pilates študio, či tanečná škola. V zahraničí sa joga objavuje často aj neďaleko cvičenia typu crossfit.

Ako si vybrať správneho učiteľa respektíve inštruktora jogy?

Človek a jeho dielo sú navzájom neodlúčiteľné. Rovnako aj inštruktor jogy a jeho dielo, teda jeho cvičenie jogy, sú navzájom prepojené. Preto je vhodné pri výbere cvičiteľa jogy pozerať na jeho duševné vlastnosti, jeho životný postoj a hodnoty. Pretože tie sa prirodzene prenášajú do jeho práce, cvičenia jogy, a najmä, vedenia lekcií jogy.

Žiaľ v joge, asi viac ako hocikde inde, je možné stretnúť sa na jednej strane s nereálnymi, “new-age” postojmi, nezodpovedajúcim realite života a neprenositeľnými na život. A na druhej strane, s chladným, strohým, čiste funkčným prístupom, bez reálneho vzťahu k veci, človeku a okoliu.

Ako cvičit jogu?

Veľmi výhodnou kombináciuou je získať základy jogy na niekoľkomesačnom kurze jogy a popritom cvičiť jogu samostatne doma. Prvky a cviky jogy, ktoré ste preberali na kurze jogy, využiť na cvičenie jogy doma.

Týmto spôsobom získate kvalitný dohľad a korekcie od inštruktora jogy, ktorý vás pozná. Taktisto získate podnety a odporúčania od odborníka, ktoré sa týkajú práve vás. A teda dostanete aj návod, ako správne cvičiť jogu doma. Joga polohy a jogové cviky, takzvané ásany, teda už budete cvičiť tak, aby ste podporovali vašu osobnú konštitúciu – telesnú, duševnú a rozvojový horizont.

Čo cvičiť v joge? Aké jogové pozície?

Základne cviky jogy sú tzv. Pozdrav slnku, v staroindickom jazyku sanskrit surya namaskar. Má viaceré variácie, ale v zásade je to 12 pozícií, ktoré sú spojené do jedného cyklu.

 

Zostava Pozdrav Slnku

Ďalšie základné jogové pozície 

  • Váha, tuladandásana
  • Poloha hlava-koleno v stoji, utanásana
  • Sviečka – stoj na pleciach, v sanskrite: sarvangásana 
  • Stoj na hlave, širšásana 
  • Ryba, matsjásana
  • Poloha hlava koleno, paščimotanásana
  • Ťava, uštrásana
  • Polmesiac, andžanejásana
  • Drep na špičkách nôh, padanguštásana
  • Strom, tadasana

Pokročilé jogové ásany

 • Koleso, čakrásana
  • Páv, mayurásana
  • Holubica, kapotásana
  • Škorpión, vrščikásana
  • Stoj na rukách, ardho mukha vrskásana

Poloha tela v joge teda môže by rôzna, z dlhodobého hľadiska je však potrebné dôraz klásť hlavne na duševnú rovinu cvičenia a obsahové pracovanie v jednotlivých ásanách. Tým sa cvičenie stane živé, podnecujúce živosť a duševné teplo človeka, ktoré jednak podporujú zdravie jednotlivca a ďalej obohacujú sociálny život.

 

pozícia stoj na ramenách

 

 

pozícia stoj na hlave

Kedy cvičiť jogu?

Jogu je možné cvičiť v každú časť dňa. Ranná joga dá človeku dobrý štart do dňa. Joga cez obed vie ponúknuť rozhýbanie po usedenom doobedí. A večerný kurz jogy zavŕši deň podnetnou a oživujúcou lekciou jogy, obsahujúcou ako teóriu, tak aj prax.

Čo potrebujete na jogu?

Čo si zobrat na jogu? Stačí vám podložka na jogu – jogamatka a voľné oblečenie, v ktorom sa viete voľne hýbať.

Len malý pozor: ako joga podložka nie je úplne najvhodnejšia karimatka do stanu. Tá sa šmýka a naťahuje. Investujte preto pár euro, kvalitná podložka na jogu vám aj pri občasnom praní vydrží mnoho rokov.

Joga dobre, joga všade

Joga v dennom živote už nie je výnimka. Okrem pravidelných večerných kurzov jogy, sa často cvičí aj ranná joga. Ale pribúda už aj joga cez obed, počas obednej prestávky. Či už sám doma, alebo stále viac aj cvičenie jogy vonku, počas letných mesiacov. Joga vonku častokrát osloví aj mladších ľudí. S nami môžete napríklad cvičiť jogu vonku v Medickej záhrade v Bratislave, pezinskom Zámockom parku a v Chorvátskom Grobe – v časti Čierna Voda.

Jogové pobyty pri mori

No svoje pevné miesto si našli aj formy ako jogové pobyty či rôzne pobyty s jogou v prírode, víkendové joga pobyty na Slovensku či dovolenka, kde v programe je aj cvičenie jogy.

No a ďalšia ponuka s jogou sú návštevy Indie s jogou a pobyt v Ázii – Bali, Thajsko, Filipíny s jogou. Častokrát je to v kombinácii joga a ajurvéda, detox a relax s jogou, ozdravný pobyt a pod.

Kedy zvýšiť opatrnosť čo sa jogy týka?

Joga je vhodná pre takmer každeho, avšak zvýšená opatrnosť je potrebná, keď máte:

 • problémy s krčnou chrbticou
 • výraznú bolesť v krížovej oblasti
 • diagnózu “vyskočená platnička”
 • zvýšený krvný tlak
 • zvýšený očný tlak
 • iné závažné zdravotné problémy

Ak by ste šli k nám na kurz, či cvičenie jogy, prosím informujte nás – učiteľa – pred začiatkom lekcie jogy o vašom špecifickom zdravotnom stave a obmedzeniach. Následne máme možnosť dohodnúť si spolu rozsah cvičenia a zohľadniť vaše individuálne danosti.

Je joga iba pre ženy alebo aj pre mužov?

Častokrát je dnes joga vnímaná ako cvičenie pre ženy. Len tu, v západnej civilizácii, nie je zvyčajná joga pre mužov. Keď sa však pozrieme do histórie alebo aj súčastnosti Indie, tak zistíme , že joga je hlavne mužskou doménou. Typický je jogín, mužský kláštor – ašram s jogou. Takže áno, aj muži majú miesto na joge. A veľmi výrazné 🙂

 

 

jogová pozícia mostu

A teraz pohľad z inej strany – z pohľadu učiteľa jogy

Často sa dnes človek dostane k joge, keď hľadá nejaké kľudné cvičenie, cviky na chrbát alebo už má bolesti krížov. Ale ako učiteľ jogy sa tiež stretávam s tým, že niekoho zaujíma joga na schudnutie, joga na psychické uvoľnenie, vypnutie hlavy. Zopár krát som sa už stretol aj s otázkou od účastníčiek: Je joga dobrá, keď chcem otehotnieť?

Joga na niečo a Joga o niečom

Zovšeobecnene napísané: dnešný človek vyhľadáva jogu ako liek na nejaký problém, ktorým trpí, napríklad: liek na stres a chrbát. Očakáva od nej istý benefit, alebo aspoň zníženie utrpenia, v ktorom sa nachádza.

Dnes jogu vidíme menej ako napríklad druh umenia. Ba dokonca všeobecne život menej vidíme ako umelecké dielo, na ktorom by človek mohol pracovať, podobne, ako to navrhoval napríklad psychológ Erich Fromm. V tomto článku sa však vydáme práve týmto smerom: ako začať s jogou tak, aby viedla k veľkým rozmerom, ktoré život človeka ponúka.

Kým si položíte otázku “Akú jogu si vybrať?”

Aj vy chcete začať s jogou? Tejto téme som sa viac venoval v tomto článku. Po chvíli na internete zistíte, že sú mnohé typy jogy. A teda prirodzene vzniká otázka: Akú jogu si vybrať? Alebo aj otázka: Ako si vybrať pre seba tú správnu jogu? Človek zvyčajne následne hľadá jogu (teda liek), ktorá mu sľubuje riešenie na jeho problém.

Napríklad bolestivý chrbát, potreba naučiť sa relaxovať, celková telesná tuhosť a poskracovanosť, únava a vyčerpanosť a podobne. Z odborného hľadiska je však v tomto momente rozhodujúce položiť si tú netypickú, ale logickú otázku: Prečo vôbec nastal tento problém?

Riešenie sa črtá v odstránení problému, nie následku

Ak sme len trochu pozorní, zistíme, že dlhodobé riešenie istého problému spočíva v odstránení dôvodu vzniku tohto problému. V medicíne je to veľmi dobre známe: človek môže eliminovať, zlepšiť stav, tým, že odstráni príčinu. Alebo len liečiť symptómy, teda prejavy.

Ako učiteľ jogy si teda musím denne klásť otázky typu: Ako je vhodné pracovať s klientom? Čo je vhodné podporiť, či rozvinúť u jednotlivého účastníka kurzu, aby som podporil jeho podstatnú časť, ktorá následne pôsobí tak, že nevznikajú nepriaznivé dôsledky?

Dôležitý je motív prečo cvičiť

Z mojej dlhoročnej praxe overené aspekty, ktoré odstraňujú príčiny mnohých neduhov a problémov, sú nasledovné:

 • Posilnenie myslenia a jeho logiky
  • pretože dnešný človek, aj keď to znie paradoxne, nepotrebuje vypnúť hlavu, ale práve naopak, teda začať si tvoriť predstavy a tým vystúpiť z blúdneho zmechanizované kruhu povinností a rutiny, ktorá ho unavuje
 • Rozvoj cítení 
  • cítenie a kvalitné city k niečomu, k podstate nejakého aspektu života, alebo aj jednoducho pre to podstatné pri cvičení jogy podporujú duševnú rovnováhu. Bezmyslienkovité opakovanie cvikov, bez rozvoja citu pre podstatu cviku, nerozvíja duševné teplo a teda nevedie k harmonickým a vyrovneným životným pocitom
 • Podpora rozvoja vole
  • vôľa ako najhlbšia duševná sila nás do značnej miery vedie životom. Jej posilnenie na jednej strane a ak je silná, tak jej členenie, prispievajú k zdravému sebavedomiu a elánu pre ďalšie životné výzvy

Ak sa teda rozhodujete, akú jogu si vybrať, rozhodne odporúčam pri výbere pozerať aj, alebo najmä, na tieto atribúty.

Pin It on Pinterest