V tejto sérii článkov si predstavíme jogové cviky na každý deň, alebo aj ako by mohla vyzerať joga cvičená doma. Ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých. Tieto cviky jogy je možné cvičiť pravidelne, dlhodobo, kľudne aj viackrát počas dňa.

Dlhodobejšie a intenzívnejšie venovanie sa im podporí zdravie človeka v nasledovných aspektoch:

  • Fyzické zdravie – podporuje prekrvenie vnútorných orgánov, zlepšuje držanie tela, odstraňuje bolesti chbrta,
  • Psychické zdravie – lepší celkový stav, poklesov pocitov únavy, depresívnosti, ustráchanosti, nervozity, nespavosti,
  • Duševný rozvoj – chuť pre nové výzvy, odhodlanie a výdrž, jasnosť vedomia a konania, radosť z nasadenia a práce
  • Vzťahové a sociálne zdravie – väčší záujem o okolie, otvorenosť a empatia voči okoliu, krajšie, pnšie vzťahy
  • Duchovno a zdravá spiritualita – Orientácia na krásu, estetiku, morálku a etiku. Schopnosť rozlišovania vo vzťahu k dobe, životu. Rastie schopnosť “od ušľachtilej myšlienky k jej reálnemu uskutočneniu v rozumnom čase.”

Zjednodušené prevedenie cviku

Ak vás zaujíma celková charakteristika tohto základného cviku hatha jogy, prečítajte si článok “Jogové cviky na každý deň – poloha kliešte – základné prevedenie”.

V tomto článku sa budeme venovať zjednodušenému prevedeniu tejto jogovej polohy. Ak je pre vás tento zjednodušený variant s ľahkosťou zvládnuteľný, kľudne prejdite k základnému prevedeniu. Časom sa vám možno podarí rozvinúť aj pokročilejšie prevedenie.

Ak si chcete spraviť dobrý obraz o základnom prevedení tohto cviku, pozrite si tento video návod na cvičenie jogy doma k cviku pasčimotanásana.

Celkovo je odporúčania hodné skôr mierne, zmysluplné prekračovanie osobných pohybových a mentálnych hraníc. Dôraz je však kladený na zmysluplnosť a estetiku pri prekračovaní limitov a hraníc. Čiste športovo-vôľové tlačenie a ťahanie sa do polohy je kontraproduktívne a môže viesť k úrazom. Zostávanie pod hranicou svojich možností zas vedie dlhodobo k znižovaniu možností a potenciálu a vedie k ochabnutiu, únave a nižšej mentálnej a telesnej zaťažiteľnosti.

Zjednodušené prevedenie polohy hlava-kolená

Postup ako sa dostať do polohy klieští

Začnite v sede s vystretými nohami. Ak s vystretými nohami padáte trupom dozadu, nohy kľudne prikrčte

 

Postup ako sa dostať do polohy klieští

Trénujte aktívne vystieranie sa od chrbta smerom za rukami

 

Postup ako sa dostať do polohy klieští

Vyrazte dopredu a rozvíjajte psychickú a telesnú výdrž na hranici svojich možností

 

Postup ako sa dostať do polohy klieští

Po návrate sa podoprite rukami a zostaňte ešte v aktívnom držaní tela. Časom tak spolu s Vašou mentálnou kapacitou posilnie a bude pre Vás možný aj intenzívny a vytrvalý preklon

 

Tento celý proces môžete kľudne zopakovať viackrát a môže vám tak vzniknúť napríklad ranné cvičeniee o dĺžke 10 – 15 minút. Alebo tento cvik môžete kombinovať s inými, napríklad nejakými záklonovými cvikmi.

Celkový výraz cviku

Celkový výraz polohy by mal byť predlžujúci sa a vyrastajúci. Na jednej strane vysoko aktívny v strednej a spodnej časti tela, no plecia a tvár by mali zostať uvoľnené, ruky ľahké.

Ak by niekto pozoroval naše cvičenie, mohlo by naše prevedenie byť radostné, pôsobiť tak, že sme sa sami rozhodli, chceme a túžime po intenzívnom predklone. A aj napriek telesným napätiam, ktoré toto intenzívne predklánanie so sebou prináša, vieme zostať v prehľade, pokojný a okolie vnímajúci a do okolia napredujúci.

Ak nie sme prirodzený pohybový talent, tak docieliť tento pekný výraz cviku môže stáť zopár hodín cvičenia, potu a snahy. Ale odmenou je radosť z nasadenia, práce na jednej strane, pozitívne zdravotné a regeneratívne účinky na druhej.

Celkovo toto snaženie a investovanie do vyformovania cviku k želanej predstave vedie k posilneniu vôľových stránok človeka, ktoré však zároveň nie sú len silovými a kompaktnými. Ale vôľa bude zároveň aj členiteľnejšia, ovládateľnejšia a budeme mať dlhodobejšiu výdrž. Ako v cvičení, tak aj v dennom živote.

Ak vás oslovuje takéto venovanie sa jogovým cvikom, chcte sa ich naučiť v tomto zmysle cvičiť, poývame vás na naše kurzy jogy , prípadne podujatia s jogovou tématikou, kde sa môžete dozvedieť a prakticky naučiť viac.

Alebo si pozrite naše video návody na samostatné cvičenie jogy doma. Tu nájdete video návod k tejto ásane hlava-koleno, základný viariant.

Ak by ste chceli vyučovať jogu takýmto spôsobom, ponúkame aj kurz pre inštruktorov, respektíve učiteľov jogy na našom vzdelávaní.

 

Pin It on Pinterest